בואו להתייעץ איתנו
שפות:
דף הבית בלוג מכירת נכס

מכירת נכס

4 מרץ 2019

עליית מחירי הנכסים בישראל מושכת בעלי דירות לנסות למכור את הנכס שלהם במחיר טוב ולנסות לרכוש נכס חדש ומשודרג ללא חובות או עם משכנתא קטנה. עם זאת, התהליך אינו פשוט וקצר, ודורש לפעול נכון בכדי להביא את מכירת הנכס לכדי מימוש.

קביעת מחיר הנכס

הצעד הראשון בדרך למכירת נכס הוא הערכת שוויו. שוק הנדל"ן נחשב לשוק חופשי ואין מחירון מסוים שבעזרתו קובעים מחירי נכסים. המחיר נקבע ברוב במקרים על ידי מנגנון ביקוש והיצע. בתוך זה, לכל נכס יש מאפיינים משלו. לכן אי אפשר לתת מחיר זהה לדירה משופצת ודירה מוזנחת באותו בניין.

בעלי נכסים נוטים למדוד את שווי הנכס שלהם בכמה דרכים:

  • סקר מקומי בין חברים/מכרים מהאזור שנמצאים באותו מצב
  • סקר שוק על בסיס פרסומים בלוחות מכירת דירות
  • הערכת שווי על ידי שמאי מקרקעין מקצועי

הדרך השלישית נחשבת ליעילה ביותר. שמאי מקרקעין עוסק בהערכת שווי נכסים ויש לו מטודה קבועה על פיה הוא מודד את שווי הנכס. זה נותן תמונת מצב טובה יותר והבנה איך לתכנן אסטרטגית את מכירת הנכס בהמשך.

אסטרטגיית מכירת הנכס

אחרי שיודעים מה שווי הנכס, הגיע הזמן לנסות להגיע לרוכשים פוטנציאליים. ישנם מספר ערוצים דרכם אפשר להגיע לקהל יעד לרכישה:

  • רשת האינטרנט ולוחות הדירות
  • לוחות פרסום בעיתונים מקומיים (כמעט ויצא מהעולם)
  • עזרה ממשרד תיווך
  • תליית שלט על חלון הבית

בחירת אסטרטגיה נכונה תלויה בגורמים שונים. אם הנכס ממוקם בשכונה עם חשיפה טובה, ועוברי אורח (או תושבי השכונה) יכולים לשים לב לשינויים, אז לשלט על חלון הבית יכולה להיות משמעות. השיטה הזו יעילה יותר עבור דירות בבניינים כי אז השלט בולט יותר. זה לא מתאים לכולם ובטח שלא כאסטרטגיה יחידה.

רשת האינטרנט נחשבת לערוץ מעולה לשיווק נכסים וניסיון למכור בית. ישנם מספר לוחות דירות מובילים ואתרי נדל"ן שמושכים בכל יום עשרות אלפי מבקרים. החשיפה אדירה וכמות הפניות הפוטינציאלית גדול.

למרות החשיפה ברשת האינטרנט, לא לכל בעל בית יש את הזמן והרצון להיכנס למשא ומתן עם כל מתעניין, או להיות זמין לעשרות פניות סרק. לכן יש יתרון משמעותי בשילוב משרדי תיווך נדל"ן. משרד תיווך יודע הן לתת מענה שוטף לפניות והן למקד פניות לקהל רלוונטי. כל משרד תיווך משקיע הרבה בחשיפת העסק שלו לקהל יעד פוטנציאלי של רוכשי דירות/משקיעי נדל"ן. לכן, על אף העמלה הנגבית בתהליך, שימוש בשירות של משרד תיווך נדל"ן מגדיל משמעותית את הסיכוי למימוש הנכס, מוריד המון עומס מבעל הבית ומקל על תהליך המכירה.