בואו להתייעץ איתנו
שפות:
דף הבית בלוג איך לתכנן נכון תקציב להשקעה בנדלן

איך לתכנן נכון תקציב להשקעה בנדלן

4 מרץ 2019

נתיב ההשקעה בנדל"ן הוא ערוץ שנחשב בעיני מומחים רבים כערוץ יציב ובטוח להשקעה. עם זאת, יש לקבל החלטות נכונות ולתכנן אסטרטגית את תהליך ההשקעה. בין אם אתם בדרך לקנות בית למגורים ובין אם אתם מעוניינים להשקיע, יש כמה דברים שאתם חייבים לדעת.

השקעה נכונה בבית למגורים

בית למגורים נחשב כהשקעה לטווח הארוך, אבל בטווח הקצר אפשר לומר שזו יותר התחייבות מאשר השקעה. עדיין, בטווח הארוך, לאחר סיום תשלומי המשכנתא וכל ההתחייבויות שיש על הנכס, הבעלות על הנכס עוברת לרוכש.

אפשר לראות מבוגרים רבים בארץ (בני 60+) שיש להם כבר נכס אחד על שמם. זו השקעה כי ערך הדירות עולה כל הזמן, ואם אתם מצליחים להתמודד עם ההחזרים, אז בטווח הארוך יש לכם נכס ששווה הרבה יותר מערכו ביום קנייתו. זו התחייבות מפני שאתם לוקחים משכנתא לכ-20-30 שנה, מחויבים להחזרים חודשיים וחשופים לתנודת הריבית בשוק שיכולה להשפיע מאד על ההחזר החודשי.

מכיוון שמחירי הדירות בישראל יחסית גבוהים, צריך להתכונן נכון להתחייבות הזו. צריך למדוד את מצבכם הכספי הנוכחי. כמה כסף יש לכם? כמה כסף אתם יכולים לגייס מהסביבה הקרובה שלכם לצורך נטילת משכנתא נמוכה יותר? האם אתם יודעים לתכנן קדימה את ההרכב המשפחתי (כלומר, האם אתם יודעים שצפויות לידות נוספות לדוגמא)? האם אתם יציבים בעבודה?

אלה רק חלק מהשאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם בדרך לרכישת נכס למגורים. מומלץ להיעזר ביועץ משכנתא מנוסה שעוזר לתכנן את כל התהליך נכון ועוזר בהכוונה ובתשובות על כל השאלות.

השקעה נכונה בנכס נדל"ני

מי שמעוניין לרכוש נדל"ן לצורך השקעה (לא מגורים) נמצא במגרש אחר. המטרה של ההשקעה היא להיות רווחית ככל שניתן. הרווחיות נמדדת בתשואה המתקבלת על הנכס בטווח הקצר והארוך. בטווח הקצר, תוכלו להעריך מראש את דמי השכירות שאתם עתידים לקבל כתשלום חודשי, ובהתאם לגובה ההחזר לתכנן נכון משכנתא (לרוב המשקיעים אין מליונים לרכישת נכס במכה). בטווח הארוך, תוכלו לבדוק את מגמת עליית מחירי השכירות בעשור החולף ולדעת למה לצפות מבחינת תשואה מדמי שכירות, יחד עם צפי עליית מחירי הדירות שנים קדימה.

השקעה בנדל"ן דורשת סבלנות ותכנון נכון. משקיע חכם לא רץ לקנות בית במרכז עיר הומה, אלא מחפש הזדמנויות פז באזורים בהם מחירי הדיור נמוכים (ביחס לשוק) והעתיד צופן להם עליה משמעותית. דומה טובה לכך היא השקעה בערים פריפריאליות, בהן הנדל"ן זול ביחס לכל שאר הארץ, אבל הביקוש גבוה מאד.