בואו להתייעץ איתנו
שפות:
דף הבית בלוג הום סטייג'ינג

הום סטייג'ינג

4 מרץ 2019

מתכננים למכור את הבית בקרוב? אם אינכם יודעים, תהליך מכירת נכס אינו תהליך פשוט ומובן מאליו. אמנם שוק הדיור נמצא ב"מצוקה" כלשהי והביקוש גדול מההיצע, אך עם זאת קיים מגוון של נכסים והרוכשים לא ממהרים לקפוץ על כל בית שמוצע למכירה.

כדי לבלוט ביחס לשאר האפשרויות של הרוכש הפוטנציאלי שלכם, אתם יכולים לעשות הום סטייג'ינג לבית. הום סטייג'ינג הוא תהליך בו אתם משדרגים את הנכס בעזרת שיפוץ ממוקד ומעלים את הערך שלו בתקציב יחסית נמוך ביחס לתמורה. איך זה עובד?

שיפוץ הבית לפני מכירה

שירות הום סטייג'ינג נפוץ בעיקר בקרב דירות ישנות או ישנות מאד. מכיוון שבנדל"ן מדובר בנכסים פיזיים, ישנם בתים בני עשרות שנים. עקב עייפות החומר, ברוב הנכסים הישנים יש בעיות תשתית, בעיות נראות, חלוקה שגויה (או לא מעודכנת) של החלל ועוד. כשהבית נמצא במצב לא טוב (אפילו עד כדי לא ראוי למגורים), נשאר פתח לרוכשים פוטנציאליים להוריד את מחיר הנכס או לא להביע בו עניין. ברור שאם הנכס ישודרג, המצב ישתנה משמעותית.

שדרוג הנכס יכול להיראות "יקר", אבל אם מחשבים נכון את התהליך ועושים את השיפוץ הדרוש בלבד, אפשר למצוא דרך לשדרג את הנכס בסכום משתלם מאד ביחס למחיר המכירה שעתיד לעלות.

איך משדרגים את הנכס לקראת המכירה?

הדרך מתחילה בביצוע הערכה למצב הנוכחי של הנכס. צריך להבין מה נדרש, לבנות תכנית עבודה מסודרת ולהעריך עלויות. צריך להבין אם מדובר אך ורק בהחלפת תשתיות ורענון קל לכלים סניטריים, או שיפוץ של ממש בו מחליפים לגמרי את מבנה החלל הפנימי של הנכס.

תכנון מחודש לחלל הפנימי יכול להיות הבדל בין דירת 2 חדרים לדירת 3.5 חדרים. יש דירות ישנות של 100 מ"ר שבנויות כדירות שני חדרים. תכנון מחדש של חלל כזה יכול להפוך את הדירה לדירת 3.5 חדרים, והמחיר יעלה בהתאם.

התקציב לשדרוג הנכס תלוי מאד בעבודה שנדרש לבצע. שינויים פנימיים בלבד בתשתיות, צבע, ריצוף וכדומה יכולים להתבצע על ידי קבלני שיפוצים או "שיפוצניקים" פרטיים ולעלות כמה עשרות אלפי שקלים, תלוי כמובן בגודל הבית וגודל הפרויקט.

עיצוב מחדש לחלל הנכס יכול להיות יקר יותר, בטח אם לוקחים בחשבון גם שדרוג תשתיות על הדרך. אבל כפי שהסברנו, שדרוג הנכס הולך להוות פקטור משמעותי בקביעת ערך הנכס. תוכלו לקבל תמיכה בהערכת הנכס שלכם לפני השיפוץ על ידי שמאי מקרקעין מקצועי, ולבקש ממנו להעריך מה יהיה שווי הנכס שלכם לאחר השדרוג. ב-98% מהמקרים השדרוג משתלם מאד ביחס לתמורה.