בואו להתייעץ איתנו
שפות:
דף הבית בלוג יתרונות וחסרונות של מערכות אוורור תעשייתיות במבנים

יתרונות וחסרונות של מערכות אוורור תעשייתיות במבנים

19 אפריל 2022
יתרונות וחסרונות של מערכות אוורור תעשייתיות במבנים not found

מערכות אוורור תעשייתיות הינן נפוצות ביותר, הן במפעלים ובאזורי תעשייה, והן במבני מגורים גדולים. תפקידן של מערכות האוורור הוא להניע ולהזיז את האוויר בחלל, לצורכי סינון וטיפול, או לבצע אוורור באמצעות דאגה לחלופת אוויר מתמדת.
בכל הקשור לתעשייה, הצורך בהן ברור- יש לאוורר את האיזורים בהן פועלות המכונות, לטהר את האוויר עבור העובדים המועסקים במקום, ולעתים לדאוג לקירור של נקודות ספציפיות במכונות או אוורור של אזורים מזוהמים במפעל.
אך לגבי מבני מגורים, הצרכים הינם אחרים. ברוב מבני המגורים, הצורך הגדול ביותר במערכות האוורור נמצא בחלקים התחתונים של המבנה- המחסנים, ומגרשי החניה התת-קרקעיים. עם זאת, ישנם גם מבנים המתקינים מערכות אוורור גם בקומות העליונות, ומאפשרים אוורור תמידי בדירות עצמן על מנת לשמור על אוויר מסונן, בריא ונקי, או בחלקים מסוימים בהן המיועדים לכביסה, למקלחת או לשירותים, הדורשים אוורור מוגבר.
נדגיש כי מערכות אוורור תעשייתיות לא נועדו על מנת להחליף את מערכות המיזוג, וכמובן יש צורך בהתקנה נוספת של מערכת כזו על מנת לשמור על טמפרטורות נעימות בדירות הבניין לאורך כל עונות השנה.

מערכות אוורור תעשייתיות – מאפיינים

אז לאחר שהכרנו מעט רקע על מערכות אוורור תעשייתיות, הגיע הזמן לפרט את היתרונות והחסרונות שהן מציעות.

יתרונות:

  • אוויר נקי – בראש ובראשונה, כמובן שהיתרון הגדול ביותר של המערכות הללו הוא סינון של האוויר, מה שמאפשר שמירה על בריאות השוהים במבנה. כיום, פרמטר נקיות האוויר נחשב לקריטי ביותר, ולכן לא מומלץ לוותר על התייחסות אליו.
  • בטיחות – ישנן מערכות אוורור המיועדות לפינוי עשן וחום, המופעלות במקרים של פריצת דליקה במבנה. בכך, הן מאפשרות שהייה בטוחה במבנה, אשר יוכל להתמודד עם תחילתה של שריפה ולתרום לשמירה על האנשים הנמצאים בתוכו.
  • פינוי גזים – כלי הרכב שלנו פולטים המון גזים, אשר בריכוזים גדולים עלולים להיות בעלי השפעות לא טובות על הגוף. לכן, מערכות אוורור המותקנות בחניונים מאפשרות פינוי של הצטברות הגזים הללו, כך שניתן יהיה לשהות בהם.
  • שמירה על הטמפרטורה – במבנים תת קרקעיים כמו חניונים או מחסנים, שנפוץ כיום במבני מגורים גדולים למקם אותם באופן מרוכז בקומה הממוקמת מתחת לפני הקרקע, יש צורך בשמירה על טמפרטורה קבועה. מערכות אוורור מאפשרות זאת ובכך גורמות לשהות נוחה ונעימה בחללים אלו.

חסרונות:

  • התקנה פנימית – כל המערכות הללו הינן מורכבות להתקנה, ולכן קשה להוסיף אותן למבנים קבועים כבר. בעקבות זאת, מומלץ לבצע התקנה שלהן כבר בעת הבנייה של הבניין, על מנת לחסוך זמן וכסף.
  • צריכת אנרגיה – מערכות אלו, בהרבה מן המקרים, צורכות כמות גדולה של אנרגיה ובכך מייקרות את הוצאות התחזוקה של הבניין. עם זאת, ישנן כיום גם מערכות מתקדמות, המתוכננות בצורה חסכונית שתאפשר לכם לחסוך הן באנרגיה והן בהוצאות על צריכה מוגברת.